Jak otruć kota – antyporadnik

Są takie zwierzęta, które mają dość dobrze rozwiniętą inteligencję by unikać trujących roślin, niestety ciekawskie koty zazwyczaj do nich nie należą. A jeśli nawet to i tak nie mamy pewności czy  znudzony pod naszą nieobecność pupilek nie wpadnie na znakomity pomysł skubnięcia sobie kawałka kwiatka. Jeżeli mamy niecne zamiary i nie pałamy sympatią do swojego kota to należy zakupić kilka roślin z poniższej listy (najlepiej wszystkie)  i postawić w dostępnym dla zwierzęcia miejscu, zachęcając go dodatkowo do skosztowania smakołyków. Jeżeli jednak dość lubimy swojego pupila należy potraktować tą listę jako przestrogę.

Aloes – zwyczajowo używany w leczeniu alergii i trudno gojących się ran. Dla kota nie jest już tak łaskawy, zawarte w nim saponiny mogą wywołać drgawki, podrażnienie pyska, gardła, a także przewodu pokarmowego.

Aloes

Narcyz i tulipan – cebulki tych roślin zawierają toksyny, które mogą  powodować ślinotok, zapaść oraz poważne problemy z sercem. Rośliny są także niebezpieczne dla psów, wszystko przez zapach zmielonych kości używanych w nawozach roślinnych.

Difenbachia – Ta pospolita roślina doniczkowa nazywana jest także niemą trucizną. Zawiera ona igiełkowate kryształy szczawianu wapnia, które mogą poparzyć jamę ustną kota, a także spowodować spuchnięcia języka, a w niektórych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Kalanchoe Blossfelda – Sukulent z jasnoczerwonymi, żółtymi lub różowymi kwiatkami. Wygląda niepozornie, jednak zawiera bufadienolidy – steroidy powodujące uszkodzenie serca.

Lilia – wszystkie jej części są trujące, a nawet toksyczne dla kotów. Skutkiem zatrucia jest ustanie pracy nerek, a następnie śmierć w ciągu 24-48 godzin.

Marihuana – roślina może osłabić system nerwowy zwierzęcia, a następnie doprowadzić do padaczki lub śpiączki. Naćpanego kota należy jak  najszybciej zabrać do lekarza i (jeżeli akurat nie chcemy ukatrupić swojego zwierzaka) poinformować, że powodem zatrucia jest marihuana.

fotografie: K.Dziedzic, Wikipedia